Hydroizolácia plochých striech. Voľne uložená strešná membrána KÖSTER TPO (napr. zelené strechy)

1 Podklad

2 Parozábrana
Vapor Barrier FR
3 Tepelná izolácia

4 KÖSTER TPO zvariteľná strešná membrána (zvariteľná fólia)
KÖSTER TPO 1.8
KÖSTER TPO 2.0
5 Ochranná vrstva - napr. geotextília

7 Ochranná vrstva - napr. geotextília

8 Zelené záhrady (pôdny substrát / vegetácia / terénne úpravy)

Hydroizolácia striech s voľne uloženými fóliami na zelených strechách.

Pre zelené strechy spolupracujeme s firmou www.zelene-strechy.sk  Sky Gardens s.r.o., ktorá Vám pripraví CP v závislosti od typu zelenej strechy.  

Zelené strechy chránia hydroizoláciu a konštrukciu strechy pred teplotnými výkyvmi a klimatickými vplyvmi.
Elimináciou teplotných výkyvov nedochádza na hydroizolácii k mikrotrhlinám, čím si dlhšie zachová svoje kvalitatívne vlastnosti. Taktiež je eliminovaný vplyv UV žiarenia a životnosť hydroizolácie sa vďaka tomu predĺži na 2 až 3 násobok.

Zelená strecha tlmí teplotné výkyvy cez zimu aj v lete.

V porovnaní s nehnuteľnosťami bez vegetačnej strechy majú budovy so zelenou strechou interiérovú teplotu nižšiu o 3 – 4 stupne. Cez leto, využívaním prírodného ochladzovania, nie je nutné vo vyššej miere púšťať klimatizáciu, čím sa znížia náklady na energie. Úspory môžu dosiahnuť až 70% ( v závislosti od konkrétnej stavby). V zime zabraňuje zelená strecha stratám tepla.

Zelená farba neakumuluje toľko tepla, ako klasická strecha, čím zabraňuje vzniku tepelných ostrovov (akumulovanie tepla v mestách). Rozdiel v povrchovej teplote klasickej a zelenej strechy môže byť v zime 25 stupňov, v lete môže tento rozdiel dosahovať až 50 stupňov. Okolité prostredie dokážu ochladiť až o 3 stupne.

Biodiverzita je ohrozená na celom svete. Rastliny a zvieratá vymierajú najmä vďaka ľudskej činnosti a následná obnova je veľmi zdĺhava a niekedy už nemožná. Zelená strecha napomáha biodiverzitu zvýšiť. Prostredníctvom rôznych druhov rastlín a prírodných prvkov, ako sú kamene, staré drevo, vodné prvky poskytuje domov vtákom, motýľom, včelám a inému hmyzu, ktorý prispieva k opeľovaniu rastlín.

Jednotlivé vrstvy vegetačnej strechy umožňujú tlmiť hluk, ktorý prichádza z externého prostredia. Je zmerané, že dvanásť centimetrová vrstva substrátu dokáže zredukovať hluk až až o 6 decibelov. Opačná situácia môže nastať pri priemyselných halách, kedy je potrebné zamedziť šíreniu hluku. Ak vám vadí pri spánku hluk dažďových kvapiek, tak zelená strecha môže byť riešením tohto problému.

Zelená strecha zachytáva prach a škodliviny, čím zlepšuje kvalitu vzduchu v urbanizovaných oblastiach. Sklenníkový plyn CO2 je považovaný za hlavnú príčinu oteplovania planéty. 1m2 zelenej strechy dokáže znížiť koncentráciu CO2 ročne až o 5kg/m2. Navyše, vďaka zníženej spotrebe energie má zelená strecha ďalší vplyv na zníženie koncentrácie CO2 v ovzduší, a to až o 3,2 kg ročne. Prašnosť z okolia dokáže zelená vegetačná strecha zredukovať o 0,2 kg/m2 ročne.

Zelené strechy vracajú do miest zeleň, o ktorú sme ich pri výstavbe ochudobnili. Každému je bližšie prostredie, ktoré je obklopené zeleňou, v porovnaní s pohľadom na šedivé strechy a terasy nehnuteľností. Je to najviac viditeľné na terasách obytných domov, kde je inštalovaná pohľadová zelená strecha. Takáto realizácia zvyšuje architektonickú aj estetickú hodnotu budovy. Navyše je dokázané, že zeleň má na ľudí pozitívny psychologický efekt a intuitívne si vyberáme na bývanie nehnuteľnosť, kde dominuje zeleň.

 

Back

Top
Albania Austria Bosnia and Herzegovina Brasil Bulgaria China Croatia Czech Republic Denmark Finland Germany Ghana Greece Hungary Italy Japan Kazakhstan Kuwait Latvia Lebanon Macedonia Mexico Netherlands New Zealand Norway Panama Poland Portugal Romania Russia Senegal Serbia Slovakia Slovenia South Africa Spain Thailand Turkey Ukraine United Kingdom United States of America